Az április 27-én megtartott „Szigetszentmiklósi Autóvadászat” bár eredményesen zárult, az autóvadászok mégsem érzeték úgy, hogy az eredmények jók lettek volna. Ugyan több az emberi életekre is veszélyt rejtő roncsot szűrtek ki a közlekedő autók sorából, ámde az on-line rendszer hibájának köszönhetően hiába tettek meg mindent annak érdekében, hogy társadalmi munkájukat kiemelkedően végezzék, ez a hibájukon kívül nem valósulhatott meg.

Mivel ez több éves probléma és az illetékes hatóságok a panaszlevelek és kérelmek ellenére a fülük botját sem mozdítják a probléma megoldása érdekében, egyre több autóvadász teszi le a lantot, akarom mondani a laptopot.

Nem elég, hogy a gazdasági válságnak köszönhetően a támogatóink többsége a kiadásaik megszorításai miatt az autóvadászokat sem tudja támogatni, de azt az alapvető dolgot sem tudták megoldani az illetékes hölgyek és urak, hogy a rendszer úgy dobja vissza a gépjárművek adatait, mint ahogy azt még 2008-ban tette. Azaz  pillanatok alatt. Manapság ez a pillanat 10 és 40 másodperc is lehet, ami egy közlekedő autókkal teli forgalmas út esetében hatalmas torlódást okoz a számítógépeken. Így mire az ellenőrzött autó  - kizárólag személyiségi jogot nem sértő - adatai visszaérkeznek, addigra az adott jármű nyomát bottal lehet ütni. Így az ellenőrzési hálóból sok olyan kocsi csúszik ki, melyeket köröznek, vagy épp a tulajdonosaikra van körözés kiadva. Esetleg a kocsik rendszámcserések. Az autóvadászok hangulata az utóbbi években kifejezetten rossz lett, hiszen hiába a lelkesedésük, szakmai tapasztalatuk, ha folyamatosan demotiválja őket a fent felvázolt körülmény.

Az autóvadászok hangulatát tökéletesen mutatja az egyikük levele, melyből most idézek:

„A Szigetszentmiklósi Autóvadászat eredményei a következők voltak: 42 forgalomból kivont és 31 lejárt műszakival közlekedő autó, plusz 9 gépjárművet vezető de vezetéstől eltiltott személy.
Csak összevetésként a (mivel a tavalyi Szigetszentmiklósi Autóvadászat elmaradt) a két évvel ezelőttivel:

Az első szám a 2010-es adat, a második az idei.
Autóvadász (rendszámfelismerővel): 12  -  17
Ellenőrzött autó: kb. 29.000  -  kb. 46.000
Forgalomból kivont autó: 77  -  41
Lejárt műszaki érvényesség: 40  -  30 

Ezek azok az adatok, amik érdekesek lehetnek. Értelmezésem szerint, úgy hogy az akciót előrébb hoztuk, hogy a reggeli csúcsot elkapjuk, és jól gondolkodtunk, több rendszámfelismerővel, több autót ellenőriztünk (volna), viszont az eredmények sokkal gyengébbek. Ha csak azt nézem, hogy 50 %-al több kamerás kocsival volt, ebből kifolyólag kb. 50 %-al több az ellenőrizendő autó,  legalább a két évvel ezelőtti szintet hozni kellett volna, bár a számításaim szerint, az eredményeknek túl is kellett volna szárnyalni kb. 50%-al a két évvel ezelőttit. 

De nem ez történt. Gyakorlatilag 50%-al több eséllyel indultunk, viszont 50%-al kisebb eredményt értünk el.

Ha azt lehet mondani, hogy minden Mohácsnál dőlt el, akkor 2012.04.27. volt az autóvadászok Mohácsa. És vereséget szenvedtünk.

Úgy, hogy a jog sokkal több eszközt adott a kezünkbe a két évvel ezelőttihez képest. Gondolok itt a forgalomból kivont autós rendőri intézkedéseire (rendszám + forgalmi).

Úgy gondoljuk, ha az online kapcsolat jó lett volna, simán túlszárnyalhattuk volna a két évvel ezelőtti eredményeket.

 1200 ellenőrizendő autóból 980-at a rendszer eldobott időtúllépés miatt. Az azt jelenti, hogy több mint 300 másodpercig nem jött válasz. Nem is akarom tudni, milyen válaszok lettek volna abban a 80% autóval, amikre nem jött válasz. Szerintem még össze is tehetjük a kezünket, hogy 6-ból 1 autóról kaptunk választ, és ilyen eredmények születtek.

Ha ez így marad, ennek így semmi értelme.”

Eddig az idézet a levélből. Úgy gondolom ehhez többet nem is kell hozzáfűznöm.

Vezda László
NAKE elnök

 

Fotók: Galéria/Egyik szemem sír, a másik remeg